deska rozdzielcza i świecące się na niej kontrolki

Kontrolki w samochodzie - rodzaje i znaczenie kontrolek

Blog Odsłony: 534

Obecne na desce rozdzielczej kontrolki uczymy się rozpoznawać jeszcze na kursie na prawo jazdy, ale wielu kierowców szybko o nich zapomina - dopóki... któraś z nich się nagle nie zapali. Co wtedy robić? Czy od razu jechać do serwisu? Nie, wiele z nich informuje nas o aktualnym stanie technicznym samochodu, a ich włączenie się niekoniecznie musi oznaczać poważną awarię. Kiedy więc należy się martwić, a kiedy wystarczy np. tylko uzupełnić płyny eksploatacyjne? Sprawdź, co oznaczają poszczególne symbole i kontrolki w samochodzie.

Rodzaje kontrolek w samochodzie

Kontrolki w samochodzie, wszystkie znajdujące się na desce rozdzielczej, podzielić możemy na trzy grupy oznaczone trzema różnymi kolorami. Są to:

Jeśli znaczenia którejś z kontrolek w samochodzie nie znasz, sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu, w której znajdziesz dokładny opis kontrolek na desce rozdzielczej. Koniecznie powinieneś wiedzieć co oznaczają kontrolki - dzięki temu albo unikniesz niepotrzebnego stresu, albo poważnej awarii.

deska rozdzielcza

Zielone kontrolki informacyjne

Zielone kontrolki w samochodzie informują Cię o tym, które systemy lub funkcje są w pojeździe włączone. Włączają się w chwili odpalenia pojazdu i wskazują, że wszystko działa tak, jak powinno.

Jakie funkcje oznaczają kontrolki zielone?

Zielona kontrolka, w zależności od wyświetlanego symbolu, oznaczać może:

W nowszych, lepiej wyposażonych modelach, znaleźć można jeszcze dodatkowe kontrolki oznaczające, że sprawne są:

I dopóki na desce rozdzielczej włączone są wszystkie zielone kontrolki samochodowe, możesz spokojnie jechać dalej.

Żółte kontrolki informacyjno - ostrzegawcze

Gdy jednak na desce rozdzielczej zaczną się włączać kontrolki samochodowe w kolorze żółtym, powinieneś zachować czujność. Najważniejsze, to oczywiście wiedzieć, co oznacza kontrolka, która właśnie się zapaliła. Zwykle informują o niewłaściwym działaniu jakiegoś zespołu lub funkcji, lub po prostu o tym, że należy uzupełnić poziom płynów eksploatacyjnych.

Zaświeciły się żółte kontrolki w samochodzie - co robić?

Sposób postępowania zależy od tego oczywiście, która kontrolka się włączyła. Oto krótki opis kontrolek żółtych:

Kontrolka "Check engine" - nie należy jej lekceważyć

Pomarańczowa kontrolka silnika - Check engine - to kontrolka informująca, że awaria dotyczy samego silnika. Wówczas samochód może przejść w tryb awaryjny, co oznacza, że auto straci część swojej mocy i nie będziesz mógł jechać szybciej niż z ustawioną przez producenta prędkością.

kontrolka check engine

Przyczyny włączenia się tej kontrolki w samochodzie są różne, ale co do jednego fachowcy są zgodni - zapalona kontrolka Check engine zawsze powinna skłonić kierowcę do jak najszybszej wizyty w serwisie. Zdarza się, że kontrolka silnika sama się wyłącza lub gaśnie, gdy odłączymy i ponownie podłączymy akumulator, wówczas wielu kierowców decyduje się zrezygnować z fachowej diagnostyki. To jednak ryzykowne, bowiem skutkiem tego zaniechania może być kosztowna awaria silnika.

Czerwone kontrolki ostrzegawcze

Co z kolei oznaczają czerwone kontrolki w samochodzie? Ich zadaniem jest ostrzeganie użytkownika pojazdu o pojawieniu się problemu związanego z działaniem ważnych funkcji i zespołów. Kiedy jednak któraś z nich się włączyła, nie zawsze oznacza to bezwzględną konieczność zatrzymania się lub wezwania pomocy drogowej - czerwony kolor ma też kontrolka sygnalizująca, że któryś z pasażerów ma niezapięte pasy bezpieczeństwa lub niedomknięte zostały drzwi albo klapa bagażnika.

Czerwona kontrolka - to trzeba sprawdzić!

Czerwone kontrolki w samochodzie mogą sygnalizować kierowcy następujące problemy lub awarie:

Włączona czerwona kontrolka na desce rozdzielczej może więc oznaczać, że jazda jest niewskazana ze względów bezpieczeństwa (gdy masz np. niezapięte pasy) lub że jej kontynuowanie jest wzbronione lub niemożliwe ze względu na stan techniczny samochodu. Twoja reakcja powinna być uzależniona od tego, która ikonka się włączy.

Pamiętaj też, że pewne awarie, np. systemu hamulcowego, spowodują, że auto nie przejdzie badania technicznego. W przypadku włączenia się czerwonych kontrolek w samochodzie należy więc zareagować adekwatnie do rodzaju komunikatu, lecz natychmiast.

Podsumowanie

Obecne na desce rozdzielczej kontrolki mają więc aż trzy funkcje:

Teraz już wiesz co oznaczają kontrolki na desce rozdzielczej. Dawniej w pojazdach instalowano zaledwie kilka kontrolek określających podstawowe funkcje, obecnie jest ich mnóstwo. Aby jeździć i użytkować samochód bezpiecznie, należy znać ich przeznaczenie. 

Drukuj